Modül led nedir?

Hayatımızın  artık ayrılmaz bir parçası haline gelen led ler artık bin bir çeşit hal aldılar. Bunlardan biride modül led'dir. Modül ledler üreticilerin ihtiyaçlara yönelik farklı yaklaşımları sayesinde geliştirilmiştir. Ve bu farklı yaklaşım sayesinde ışık ihtiyaçlarını kaliteli ekonomik ve uzun ömürlü bir çözüm sunuldu.

 

Modül ledler kullanım kolaylığı enerji verimliliği uzun ömürlü olmaları sayesinde kutu harfli reklam tabelalarında, dekoratif aydınlatma ihtiyaçlarında, led tabela imalatında ve kamp vs aydınlatma ihtiyaçlarında vazgeçilmez unsur haline  geldi.

Teknik olarak modül led inceleyecek olursak 3 adet 3,4Volt ile çalışan yüksek ışık seviyesindeki ledin seri bağlanıp bir akım sınırlayıcı direnç üzerinden 12 volt ile çalışması sağlanmaktadır. Çalışma voltajı ön bölücü direnç değeri değiştirilerek 24 volt modül led olarak üretilmektedir.

Bu tip üretilmiş modülleler  ekonomik üretim  için tercih edilmektedir.

Bazı modül ledler de akım sınırlayıcı sürücü ile üretilmektedir ve bu seçenek  ledlerin daha uzun ömürlü olmasını sağlamaktadır.Bazı modüllerde  genelde içi kontrol edilmediğinden dolayı sabit akım sürücülü denilmekte ancak sadece direnç bölücülü üretilmektedir. buda ucuz üründen yola çıkarak satış yaptırmaktadır.  Yine  bir kısım yüksek ışık seviyesindeki ledler ışık yayarken oldukça fazla ısı yayarlar (ışığı veren hücresindeki ısınmadan bahsedilmiştir.) Bu ısı alüminyum PCB sayesinde led üzerinden soğurularak stabil çalışması sağlanmıştır.Ancak bazı modülledler ise ucuz maliyet için aluminyum kullanılmamakta ve  alüminyum bord yerine  FR2 yada cem1 pcb kullanılmaktadır buda  ledleri soğutmadığı için ömürleri kısa olmaktadır.

 

 

 

 

 

Aşağıda sabit akım sürücüsüne sahip modül ledin iç yapısı gösterilmektedir.

 

Aşağıda sabit akım sürücüsü olmayan modül ledin iç yapısı gösterilmektedir.

 Üretim tekniklerinden ve ihtiyaçlar doğrultusunda bu modül led'ler epoxy modül led (bir plastik kılıf içerisine  konan ledlerin üzerine epoxy maddesi dökülerek su geçirilmesi ile üretilmiştir bu üretim tekniğinden ismini alarak epoxy modül led olarak adlandırılmıştır. Epoxy modül ledlerin kırmızı beyaz sarı mavi gün ışığı ve yeşil renkleri üretilmiştir.

Aşağıda epoxy modül ledin görseli yer almaktadır


Aynı teknik esaslarla üretilmiş bi diğer modül led türü de enjeksiyon tip modüllerledir.piyasada  enjeksiyon mercekli modül led olarak anılmaktadır.ve oldukça yoğun kullanılmaktadır.enjeksiyon yöntemi ile üretim tekniği ledin sıvı temasından korunması amacıyla oluşturulup epoxy modül led'e göre  ışık seviyeleri artırılarak  reklam tabelalarında  yoğun kullanımı sağlanmıştır. Enjeksiyon mercekli modülledin kırmızı, mavi, sarı, pembe, turkuaz, yeşil, beyaz, gün ışığı seçenekleri mevcuttur. Geniş renk seçeneği sayesinde dekor uygulamalarında ağırlıklı olarak kullanılmaktadır. Diğer modül led çeşitlerinde olduğu gibi bu tipinden de animasyon kartı kullanılarak çok data dikkat çekici yapılmaları sayesinde hareketli tabelaların ve dekor aydınlatmalarının ya da bina süslemelerinin ana ürünleri halini almıştır.

Aşağıda enjeksiyon mercekli modülledin görseli yer almaktadır

Epoxy modül led ve enjeksiyon modül led çeşitlerine göre oldukça fazla ışık veren Mercekli Plus modül led (1.5W plus mercekli modül led)ürünü enjeksiyon modül led'in difüzörlü mercekli hali olarak düşünülebilir. Parlak ışığı, uzun ömürlü oluşu ve ekonomik fiyatları sayesinde bir çok sektörde aydınlatma, dekor, ikaz ürünleri olarak kullanımına yol açmıştır. 12 voltla ek donanım gerektirmeden kullanılabilmesi araçlarda ve akülü uygulamalarda kullanımına olanak tanımıştır ve bu sektörlerde hitap etmiştir. 

 Aşağıda 1.5W plus modülledin görseli yer almaktadır

 

Modül ledler ile ilgili birkaç soruya cevap verecek olursak modülledi daha yakından tanımış olacağız.

Modül ledler Su geçirir mi ?

Modül ledler sızdırmazlık ve toza ve neme dayanıklılık Standardında üretilmişlerdir sepkintili suya karşı dayanıklıdır toz ve nem geçirmezler.

Modül lerler su içerisinde çalışır mı?

Modül ledler uzun süre su içerisinde kaldıkları taktirde bir süre sonra bozulacaktır.        

            Modül ledler animasyona tabi tutulabilirler mi ?

Evet modül ledler uygulamanın tasarımına ve yerleşimine göre özel hazırlanmış animasyon kartları ile animasyona tabi tutulabilir.

Modül ledlerin adreslenebilir yapıda olan modeli var mı?

Evet modül ledler piksel led yapısında üretilebilmişlerdir. Bu modül ledler piksel modül led olarak adlandırılır T1000S piksel led kontrol ünitesi ile özel animasyonlara tabi tutulabilir.

 

Modül ledler Kaç vol ile çalışır ?

Modül ledler 12 Volt ile çalışırlar(bazı üretilen modelleri 24 volt yada 48 volt olabilmektedir. Çalışma gerilimi modül üzerlerinde yazılıdır.

            Modül ledler (ışık ayarı) Dimmerlenebilir mi?

Evet Modül Ledler uygun kontrol cihazları ile dimmerlenebilirler.

Modül ledlerin RGB si var mı?

Evet, üretilmiş rgb modüller mevcuttur.

            Modül ledler 12 volta ters bağlanırsa bozulur mu ?

Modül ledler ters bağlandığında (12volt) bozulmazlar.

Modüldeler yüksek voltaja dayanırlar mı?

Modül ledler 12(+2Vmax) üzerinde direkt olarak bozulurlar.

Modül ledler Ac 12  Volt ile çalışır mı?

Evet modül ledler Ac 12 volt altında(yarım dalga) çalışırlar. Ama DC 12 volttaki verimini ve ışığını veremezler.

Modül ledlerin 100lercesi tek  bir bağlantı ile uçtan uca çalışır mı?

Hayır modül ledler her 20 adette bir adaptöre ayrı hatlarla bağlanmalıdır. Aksi halde adaptörden uzaklaşıldıkça ledler daha kısık yanacaktır.

            Modül ledler Akü ile çalışır mı?

Evet modül ledler 12 volt akü ile çalışırlar.

            1.5W modül led kaç amper akım çeker

P=u.ı formülünden 1.5=12.I  

I = 0,125 A akım çekerler yani 12,5 amperlik bir led trafo 100 adet modül led çalışır

 Bu kısa soru cevapların ardından konunun tam anlaşılmış olacağını düşünüyoruz.

Ledpiksel Türkiye geneli led ürünleri ile ilgili yüzlerce firmaya koşulsun teknik destek sunmanın onurunu yaşıyoruz.

Led  üzerinde  yıllardır devam eden ar_ge faaliyetlerine  hız kesmeden devam ediyoruz.Led piksel olarak  led panel p10 panel led ekran  kontrol kartları ve diğer led ürünlerinden ve üretiminden gelen tecrübemizle yine https://www.ledpiksel.com internet sitemiz üzerinden yukarıda değindiğimiz tüm teknik detaylara ve daha fazlasına dikkat ederek ürettirip ithalatını yaptığımız modül ledleri siz değerli led sektörü temsilcilerine sunmaktayız. Tüm modül led çeşitlerimizi  https://www.ledpiksel.com en uygun fiyatlarla geniş ödeme seçenekleri ile satın alabilir birçok proje ve uygulamalarınızda 0532 202 17 36 numaralı telefonumuzdan destek alabilirisiniz.

Bu makale Ledpiksel.com'un teknik destek paylaşımları için Elektrik elektronik kısmı ve teknik yöneticisi Elektrik Elektronik Müh. Aytaç DÜRGEN tarafından hazırlanmıştır.

Bu makalenin harici yerlerde paylaşılması telif hakları doğurur.

 

 

cultureSettings.RegionId: 0 cultureSettings.LanguageCode: TR